Divize Bosch Power tools skupiny Bosch Group je světovým lídrem ve výrobě a vývoji elektrického nářadí a příslušenství. V roce 2012 dosáhla divize obratu 4 miliardy eur z toho 90 procent mimo Německo. Se značkami jako jsou Bosch, Skil a Dremel se zaměřuje na požadavky zákazníka a technický pokrok. Hlavním faktorem úspěchu je síla a rychlost inovací. Každý rok uvádí elektrické nářadí Bosch vice než 100 nových produktů na trh. V roce 2012 generovala divize vice než 40 procent svých tržeb s výrobky, které jsou na trhu méně než dva roky. Mezi segmenty divize patří elektrické nářadí, příslušenství, měřicí technika a zahradní nářadí. Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Více než 306 000 zaměstnanců dosáhlo v oblastech Automobilové techniky, Energetiky a Techniky budov, Průmyslové techniky a Spotřebního zboží v roce 2012 obratu v hodnotě 52,3 miliard eur. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a více než 350 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů je společnost Bosch zastoupena ve zhruba 150 zemích. Tento celosvětový svazek vývojových, výrobních a odbytových firem je předpokladem pro další růst. Každoročně investuje Bosch přibližně 4,5 miliard eur do vývoje a výzkumu a v roce 2012 celosvětově přihlásil přes 4 700 patentů. Výrobky a služby Bosch zlepšují kvalitu života tím, že přinášejí nejen inovativní, ale také užitečná a fascinující řešení. Díky tomu společnost Bosch celosvětově nabízí technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

bosch_foto bosch_foto2

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861 - 1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 92 % majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

nemocnice2

Stuttgarter Homöopathisches Krankenhaus GmbH

nemocnice

Nemocnice Roberta Bosche ve Stuttgartu

reklama

Historická reklama

V polovině 20. let 20. století byl automobilový průmysl otřesený řadou krizí. V důsledku toho začal Bosch snižovat svou závislost na tomto odvětví. Jedním ze způsobů jak zajistit , aby se společnost dále rozvíjela, byl vývoj vlastních produktů mezi než patřily domácí spotřebiče a elektrické nářadí. V roce 1928 představil Bosch malý elektrický zastřihovač vlasů Forfex, který předznamenal zcela nový obor. Forfex byl totiž první přístroj Bosch, který měl malý elektromotor přímo v rukojeti. Geniální věci bývají prosté. Tak objevil princip elektrického nářadí, princip, který se od té doby dodnes nezměnil. Zpočátku to byla stále rostoucí potřeba po lehkém a šikovném zařízení pro použití ve výrobě vstřikovacích čerpadel pro dieselové motory. To znamenalo, že vznikly vlastní požadavky k dalšímu rozvoji v oblasti elektrického nářadí..

bosch

Elektrický zastřihovač vlasů

Kromě šroubováků, které nahradily pružné převodovky s hřídelemi používaných ve výrobních procesech v továrnách Stuttgartu a Feuerbachu, byly také navrženy brusky s motorem v rukojeti, které byly používány k leštění a při dokončovacích prácích. Avšak výrobky, které byly původně vytvořeny pro vlastní potřebu společnosti se brzy staly i součástí prodejního portfolia. Pravděpodobně nejvýznamnější univerzální zařízení v první sérii malého nářadí bylo to s motorem v rukojeti, které mohlo být používáno při vrtání, frézování, kartáčování jakož i pro broušení i leštění.

historie

Rozvoj elektrického nářadí s motorem v rukojeti bylo paralelně úspěšně modifikováno a výsledkem bylo vylepšení stavebního kladiva vyvinutého švédskou společností. Bosch zlepšil svůj návrh tak, aby spolehlivě fungovalo i při dlouhodobé zátěži. V roce 1932 bylo kladivo představeno na veletrhu v Lipsku. Po mnoha experimentech a konstrukčních vylepšení, přinesl Bosch kladivo na trh v roce 1934. Společnosti se tak podařilo zkonstruovat a zahájit výrobu prvního elektrického kladiva, které dokázalo otáčet nástrojem a zároveň na něj převádět rázovou energii z rotační energie motoru. To mohlo být používáno při vrtání hornin, betonu a cihel, ale také na sekání a pěchování. Bylo používáno nejen ve stavebnictví, ale například i při sekání a nýtování v kovodělném průmyslu.

rozvoj

Stavební kladivo

Kladiva vděčí za svou mimořádný výkon a účinnost zavedením elektro-pneumatickým systémem v roce 1960, tím byl zaznamenán mezník ve vývoji kladiva. V letech, která následovala byla kladiva stále menší, účinnější a sofistikovanější. Po tří a čtyř kilových řadách vrtacích kladiv začal Bosch vyrábět v roce 1981 nejlehčí kladivo na světě. Svým výkonem bylo téměř srovnatelné s tří kilovou třídou. Díky jeho hmotnosti tu byly jasné výhody, například při práci nad hlavou. kladiva_v_akci

Od konce roku 1970 začala být vybavována kladiva upínacím systémem nástrojů SDS plus, který umožňoval rychlou a snadnou výměnu nástrojů. SDS byla původně zkratka z německého „Steck, Dreh, Sitz“ (vložit, otočit, uzamknout), ale nyní je používán v mezinárodním měřítku anglický překlad „Special Direct System“. Tato důležitá součást se stala dalším milníkem ve vývoji nářadí a je po určitých úpravách používán dodnes, nejen firmou Bosch, ale všemi výrobci nářadí po celém světě.

upinaci_system

Upínací systém

Po druhé světové válce se nevídaně rozšířilo domácí kutilství a pojem do-it-your self zachvátil nejprve Severní Ameriku, pak brzy i i Evropu. Bosch na to rychle reagoval a v roce 1947 přišel s kmitací pilkou, dalším milníkem. Čím více laiků pracovalo s elektrickým nářadím, tím víc zvyšoval Bosch jeho bezpečnost. Zavedl dvojitou izolaci, chránil všechny elektrické prvky, zabezpečil nářadí i pro případ poškození vinutí.

izolace

Elektrická kmitací pila